• Markéta Baginská

Tři příčiny, které Vám způsobují píchání v boku a návod, jak jim jednoduše předejít!

Když to nejsou zrovna špatné běžecké vzpomínky ze základní školy a hodin tělocviku, pak je to právě píchání v boku, díky kterému spousta běžců skončí běhat dříve, než vlastně vůbec pořádně začne. Čím je tohle nepříjemné píchání způsobeno a jak jej co nejefektivněji vyřešit?


Photo credit // D-SPORT

ŠPATNÉ DÝCHÁNÍ


Jedním z prvotních a nejčastějších podnětů, proč si běh neužíváte podle Vašich představ, je špatné dýchání. Snažte se při běhu svůj dech vnímat a dýchat přirozeně. Po chvíli se dech stane rytmickým a nebude docházet k nepřijemnému píchání, které vzniká právě tehdy, když nádechy nestačí tempu vašich kroků. Mozek dá tak okamžitý impulz bránici, která se začne stresem stahovat, což Vám způsobí nepříjemné píchání.


TIP: Celý proces dýchání si můžete klidně natrénovat předem, ideálně v leže. Položte si ruce na břicho, dech veďte nosem a při nádechu jej směřujte spíše do spodní části žeber, a snažte se, aby se vám nezvedal hrudní koš a ramena, ale právě spodní část žeber.


TEMPO


Znáte to, někdy je toho na Vás prostě moc! Práce, starosti, stres na denním podnose a vy už se zkrátka nemůžete dočkat, až vyběhnete. Bez rozvahy si nazujete tenisky a vyrazite z Vaších dveří jako šampion. No jo, ale jak dlouho Vám tohle tohle tempo vydrží?

Příliš rychle zvolené tempo na začátku běhu je jeden z dalších důvodů, proč Vás trápí nepříjemné píchání. Před každou tréninkovou běžeckou jednotkou byste se měli kvalitně rozklusat a zahřát. Přepálené začátky ještě nikdy k ničemu nevedly - ani k dobrým výsledkům, ani k dobrému pocitu z běhu samotného.


JÍDLO

Každý z nás by měl vědět, jaké jídlo nám před během vyhovuje. Někteří běžci trénují rádi nalačno, jako já, někteří vybíhají klidně hned po snězení obědu a tlačenky, jako mí kamarádi 🙃 Co je však důležité si uvědomit, že právě i nesprávné jídlo, či dokonce pití může v krátkém časovém úseku před během některým běžcům způsobit nepříjemnosti ve spojitosti s nepříjemným pícháním.


Před - tréninkové jídlo do detailu probereme v následujícím článku. Pokud jste však úplní nováčci, mám pro Vás pár tipů, jak svůj před - tréninkový jídelníček omástrovat:


"Nejím ráno rád a trénuji ráno" - Trénuj klidně nalačno a po kvalitní session si dopřej výživnou snídani plnou komplexních sacharidů, bílkovin a tuků. Já zastávám ovesnou, nebo třeba banánový chlebíček, který Vám ráno může spoustu času ušetřit 🤤"Bez jídla nevyběhnu, ale nebudu vstávat o hodinu dříve, aby mi stihlo vytrávit" - V tomhle případě bych ti doporučila dát si před během jen nějakou složku rychlého cukru a tuku. Ideálně banán s lžičkou oříškového másla.


JAK TEDY SITUACI S NEPŘIJEMNÝCH PÍCHÁNÍM CO NEJEFEKTIVNĚJI VYŘEŠIT?

Přejděte do plynulé chůze. Zpomalte dech, svůj rytmus, uklidněte tělo a po chvilce se zase rozběhněte. Snažte se o harmonickou souhru nádechů, výdechů a začněte si běh užívat.


Jste připraveni užívat si běžecké tréninky s úsměvem tak, jako já?! TAK 3,2,1 BĚŽ!


👉 Pokud se Vám článek líbi, sdílejte ve stories na sociálních sítích a pomožte tak ostatním běžcům užívat si běh na plno! @dumbbell.and.broccoli #pinkandpowerfulcz🙂


Přeji krásný čtvrtek,


Vaše Markét!


336 zobrazení0 komentář

Markéta Baginská

baginska.fitness@gmail.com