• Markéta Baginská

7 TIPŮ, JAK ZAČÍT VÁŠ DEN PERFEKTNĚ

Almost everything you do from the moment you wake up is habit. Habits formed from your past. Habits formed, by your consistent application – good or bad. Aneb ranní rutiny a návyky jsou to, co dělá Vaše dny lepšími!


Ne nadarmo se totiž říká „Ráno dělá den“. To, jakým stylem začneme náš den rozhoduje o tom, jak celý bude vypadat. Pokud budete vstávat s odloženým budíkem, špatnou náladou, myšlenkami „Ach jo, zase musíte vstávat do práce“, jíst po cestě bagetu a ideálně vylít horké kafe, nemůžete očekávat, že bude Váš den perfektní.

Když si ale do Vašeho života aplikujete těchto pár jednoduchých návyků, budete naladěni na příjemnou vlnu hned od samotného začátku a Váš den bude minimálně o 100% lepší. A jak vždy ráda říkám: Den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem, měsíci za šťastným rokem a následně skvělým životem.

TIP 1: Vstávejte brzy a naučte se neodkládat svůj budík


Ráno vám začne zvonit budík, vy ho vypínáte a nadšeně vyskakujete z postele. Ano, tak přesně tohle třeba nebyl dnes můj případ. Stálo mně asi dvě sekundy váhání, jestli vstanu na čas, nebo ještě “na pár minut zavřu očka” - všichni to známe. Naštěstí jsem si hned vzpomněla, jak se budu cítit, když to neudělám a vyrazila hezky do terénu!

Nejde ani tak o těch pár minut, které v posteli navíc ráno strávíte, ale o Vaši mysl a produktivitu celého dne. Jakmile odložíte buzení a znovu se pohodlně uvelebíte v posteli, vaše tělo si tak není jisté, kdy se bude muset probudit. Tento způsob narušuje přirozený rytmus vašeho těla. Čím více, budete spoléhat na odložení buzení, tím více se budete cítit unavení a slabí. Paradoxně si po odložení budí ku neodpočinete, ale budete se cítit více unavení a bez energie :)

TIP 2: Ledová sprcha Vás dostane na správnou vlnu

Chápu, že jsou příjemnější chvíle, než výstupy z komfortní zóny, ale ty Vás v důsledku vždycky posunou nejdále. Ledovou vodou se pravidelně sprchuji už necelý rok a můžu říct, že jsem nikdy nebývala po ránu tak nabitá energií! J Navíc pravidelné otužování posiluje imunitní systém, takže ani nemoci z nachlazení si na vás jen tak nepřijdou.

TIP 3: Afirmace a vděčnost

„Jsem silná“ „Každý den se stávám člověkem, kterým se chci stát“ „Umím překonávat překážky“ „Dnešní den mi přijdou do cesty skvělé příležitosti“ – O čem to ta holka sakra mluví?

I pro mě byly afirmace do nedávna, než jsem začala s poctivým studiem osobního rozvoje tak trošku španělská vesnice, ale ne nadarmo se říká, že slova mají moc. Postavte se hned po ledové sprše k zrcadlu, usmějte se na sebe, podpořte Vaše sebevědomí afirmacemi a hloubi duše vděčností za to, co ve svém životě máte a zejména ty, které kolem sebe máte.

TIP 4: vizualizace - Aneb kde je cíl a jasná vize, tam je cesta.

Schválně. Zhasněte, pusťte si klidnou hudbu, zavřete oči a zkuste si co nejdokonaleji představit, jak vypadá Váš naprosto perfektní den. Kde byste právě teď byli, jaký by byl Váš plán a kdo by byl vedle Vás. Probíhá Váš vysněný den tady v Česku, nebo v zahraničí? Vidíte se na pláži v malém domečku, nebo naopak ve vysokých kopcích na horské chatě? Jste sami? Máte s sebou nejlepší kamarádku, nebo přítele? Jakmile skončíte, zamyslete se nad tím, jak jste se v danou chvíli cítili a co s Vámi vaše myšlenky prováděli. Povedlo se Vám koncentrovat, cítit energetickou vibraci a vizualizovat si čistou představu? Nebo jste díky x letému programování a spoustě naučených vzorců upadali do reality?

Ať už jste dopadli jakkoli. Stejně jako na běhu, na práci, i na samotné vizualizaci se dá pracovat. Já sama měla ze začátku hlavu úplně jinde, než u svého nejdokonalejšího dne, ale věřte mi, že pokud se do toho dostanete a propadnete tomu stejně jako já, vaše podvědomí začne vymýšlet tak kreativní nápady, o kterých by se Vám tehdy ani nezdálo.

TIP 5: Správné informace – audio kniha, kniha, podcast


Celý život jsme programování. Svým okolím, spolupracovníky, kulturou, rodiči. Pokud chcete smýšlet pozitivně, měli byste svůj mozek doslova „krmit“ správnými informacemi. Správné informace vedou k myšlenkám, myšlenky k akcím a akce k rozhodnutím, které Vás můžou vést ke změnám a perfektním příležitostem.

Součástí mé ranní rutiny je vždy jedna kapitola knížky zaměřená na osobní rozvoj. Věřte mi nebo ne, ale i já jsem do loňského září, byla člověk, který knížky hodně přehlížel.

Dnes vím, že knihy jsou pro mě součást nejen ranní rutiny, ale taky mé cesty za úspěchem.

Nejvíce jsem se našla asi v publikacích od Napoleona Hilla, které byly pro mě doslova plné „AHA MOMENTŮ“ a myšlenek, které mi změnily pohled na spousty aspektů v mém životě.

TIP 6: TO – DO list


Sedněte si na 5 minut k Vašemu diáři se zeleným čajem, zamyslete se nad tím, co Vás v daný den čeká a stanovte si přesný plán. Jedna naplánovaná chvilka Vám dokáže ušetřit chvilek 5.


TIP 7: ENDORFINY - "Úspěch tkví v tom, že jste schopni vytěžit maximum z příležitostí, které vám život poskytuje."Po předchozích krocích se náhle cítite svobodni. Nejste uvězněni v žádných pracovních povinnostech, neútočí na vás telefony, e-maily ani já s příspěvky na instagramu. Je to jen o Vás, Vaší mysli a nohách připravených vyběhnout.


Já na ranní běh nedám dopustit. Moc ráda to přirovnávám k běhům z kopce, kdy nabereme rychlost. Když se ráno rozběhnete, každým krokem získáváte pocit narůstající energie. Jste nezastavitelní. Tím, jak rozhýbete své tělo se cítíte, jako by se všechny aktivity daly rázem do pohybu. Navíc běh dokončíte s vědomím, že většina lidí se teprve probouzí, a máte za sebou úspěšně splněný tréninkový úkol!


DONE – milujeme dopamin!


TIP 8: Starejte se o své já. Zdravá snídaně jako zákald dne.


Věřte mi, moje milovaná ovesná chutná daleko lépe po všech předešlých zmíněných krocích, než ve spěchu z Krabičky. I kdyby to pro mě mělo znamenat, že budu muset vstávat o 2 hodiny dříve, udělám to, protože to, jak se cítíte, vyzařujete a ten pocit je reálně k nezaplaceni.


Dobrou chuť!

Pokud se rozhodnete jednotlivé praktiky vyzkoušet a aplikovat, určitě mi nezapomeňte dát vědět na mém instagramu @dumbbell.and.broccoli ! Přeji krásné pondělí ❤️, M.

317 zobrazení0 komentář

Markéta Baginská

baginska.fitness@gmail.com